Najstaršie olivovníky na svete

Tieto stromy boli svedkami príchodu Rimanov, Liburnov až po Chorvátov, ktorí sa tu usadili a postupne splynuli s domácim obyvateľstvom. Olivovníky zažili vojny a armády… a prežili všetko. Od vojen až po plynutie času. Nebezpečenstvo pre nich predstavuje jedine požiar.

Vek olív sa odhaduje na základe ich polomeru. Priemerný rast olivovníkov v Lune je 1 milimeter za rok. To znamená, že dĺžka polomeru v milimetroch približne korešponduje s vekom stromov (1meter z priemeru = 500 milimetrov z plomeru = 500 rokov).

Odpovedať na otázku: „Ktorý olivovník z 80 000 je najstarší?” je nemožné, nakoľko olivovníky sú duté, čo znamená, že nie je možné určiť ich presný vek. Podobne staré olivovníky tiež môžu rásť inou rýchlosťou, čo je spôsobené tým, že rastú v rozdielnych podmienkach (v rozdienej mikrolokácii) alebo majú odlišnú genetiku.

V našich olivových hájoch môžete vidieť viaceré olivovníky staršie ako tisíc rokov, napríklad jeden olivovník, ktorého vek sa odhaduje na 2000 rokov, alebo iný exemplár, ktorý má odhadom 1600 rokov. V celej oblasti sa nachádza približne 1000 tisícročných olivovníkov, vďaka čomu je Lun pravdepodobne najstarším a najširším komplexom s divorastúcimi olivovníkmi na svete.

2000 ročný olivovník

Pri pohľade na praskliny v kmeni tohto olivovníka by sa mohlo zdať, že ide o dva stromy, no na základe testu DNA sa potvrdilo, že ide len o jeden exemplár.

1600 ročný olivovník

Obhospodárovanie krajiny a výroba olivového oleja (zatiaľ len v nerozvinutej forme) v tejto oblasti začala pravdepodobne v 16. storočí s príchodom prvých usadlíkov. Úroda sa zbierala ručne a olej sa vyrábal z divých olivovníkov manuálne ich mletím a drvením. V súčasnosti sa olivy zbierajú tiež ručne, ale metóda výroby olivového oleja sa modernizovala. Počas úrodných rokov môže strom takejto veľkosti vyprodukovať až 300 kg olív.

Navštívte nás v Olivových hájoch v Lune a pokúste sa nájsť naše najstaršie olivovníky!

Olivovník je prvý z pomedzi stromov!